Halıdan mum lekesi nasıl çıkar

Elektrik kesintisi durumlarında ya da romantik anlarda veya çeşitli nedenler gereği mum akmak durumunda kalabiliriz. Ama yakmış olduğunuz umum eriyen akışkan sıvısını halınızın üzerine damlatabilirsiniz. Bu gibi olumsuz durumlarda halıdan mum lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtını aramaya başlarsınız. Halı üzerinde oluşan mum lekesi oldukça basit bir yöntem ile kolayca ortadan kaldırılabilmektedir. Halı üzerinde buluna mum damlasını buz küpü ile güzelce dondurun ardından donarak sertleşen mum lekseini temiz metal bir bıçak yardımı ile halıya zara vermeden parçaların. Hemen ardından elektrikli süpürge ile süpürün. Aksi halde minik mum parçaları ortam sıcaklığından eriyerek tekrar leke olarak karşınıza çıkabilir.

mum lekesi halıdan nasıl çıkar

Halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar ?

Evlerde özellikle de çocuklu bir evde halıların üzerine mürekkep lekesi dökülmesi gayet muhtemel bir durumdur. Halı üzerine dökülen mürekkep lekesi, oldukça can sıkıcı bir durum olmaktadır. Halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar sizlerde merak ediyorsanız yazının devamını okuyarak nasıl çıktığını öğrenebilirsiniz. Halı üzerine dökülen mürekkep lekesinin çıkmasında hızlı hareket etme ve dökülen mürekkebin zamanı önemlidir. Acilen fark edilen leke başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Mürekkep lekesini halı üzerinden çıkartabilmek için halının türünü en başta bilmeniz ve bu yönde bir temizleme işlemi uygulamanız gerekmektedir. Halının görünmeyen noktasına  leke çıkarma solüsyonu uygulayarak halınızın verdiği tepkiyi gözden geçirebilir herhangi bir sorun yoksa mürekkep lekesinin üzerinde uygulayarak ıslak temiz bir havlu ile lekeli bölgeyi itinalı bir şekilde temizleyebilirsiniz.

halıda mürekkep lekesi

Halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar?

Halı üzerine aniden dökülen kahve lekesi çay lekesine benzer özelliklere sahiptir. Farklı tip türünden üretilmiş olan halı ya da kilimlerin üzerine bazen kahve gibi sıcak yada soğuk içecekler dökülebilir. Halıdan kahve lekesi nasıl çıkar? sorusunun yanıtını vermek gerekirse. İlk başta dökülen kahveyi halıdan emdirmek gerekmektedir. Üzerine ılık su ilave ederek lekenin halı yüzeyine çıkmasını sağlayabilirsiniz. Döktüğünüz suyu; pamuklu, temiz bir havlu yardımı ile güzelce aldırın ve ardından deterjanlı bir havlu ile halıyı ovalamadan hassas hareketler yardımı ile temizleyin. Ve son aşama olarak kirlenen halı lekesi üzerine ıslak ve temiz bez ile durulama tamponu yaparak son halini verin. Ardından kurumaya bırakın.

halıda kahve lekesi

Halıdan krem lekesi nasıl çıkar?

Halıdan krem lekesi nasıl çıkar ? Diye merak edenlere basit ve evde yapılabilecek birkaç yöntem ile halı üzerinde oluşan krem lekelerinin nasıl çıkartılabileceğinden bahsedeceğiz. Krem yağ bazlı cilt bakım ürünleri olduğu için halı üzerinden kolay bir şekilde çıkabilmektedir. Halınızın üzerine bulaşan krem lekesini çıkartmak için havlu peçete yardımı ile halı yüzeyinde bulunan fazla kremi yüzeysel olarak aldırın. Bu sayede daha fazla bulaşmasını engellersiniz. Ardından beyazlatıcı içermeyen deterjanı ılık su ile sulandırarak halıyı yıpratmadan, tampon yaparak kolayca çıkartabilirsiniz. Ardından ıslak bir havlu yardımı ile tekrar halıyı temizleyerek eski görüntüsüne getirebilirsiniz. Halı üzerinde oluşan krem lekelerini bu sayede sorunsuz bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

halıdan krem lekesi

Halıdan Çay lekesi nasıl çıkar?

Halı gibi özel bir yapıya sahip olan kumaşlardan dökülen çay lekesini temizlemek oldukça itina isteyen bir iştir. Halıdan çay lekesi nasıl çıkar ? Sorusuna yanıt verebilmek için hali yıkama talimatları çerçevesinde bir adım atmak gereklidir. Çeşitli boya ve iplik türünden oluşturulan halıların üzerine çay döküldüğünde öncelikle çok hızlı hareket ederek. Çay lekesinin daha geniş bir alana yayılmaması için kağıt havlu ya da temiz pamuklu bir bez ile emdirmek gerekmektedir. Halı üzerine beyazlatıcı içermeyen bir toz deterjan yada beyaz sabun yardımı ile ılık su yardımı ile tampon yaparak temizleyin. Tekrar deterjanlı su yok oluncaya kadar kağıt havlu yardımı ile halının lekeli kısmını durulayın. Sonun da kuruması için bırakın ve çay lekesi nasıl çıkar sizlerde kendiniz birebir yaşayın.

halıdan çay lekesi çıkartmak

Halıdan Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıyı lekelemiş olan ketçabı öncelikle alabildiğiniz ölçüde alınız. Vakumlu süpürgeniz varsa bu birebir iş görebilir. Bir kaşık ya da sert yüzeyi olan bir malzemeyle de alabilirsiniz. Yarım tatlı kaşığı toz deterjan ve yarım bardak ılık suyla hazırladığınız karışımı temiz, beyaz bir beze emdirin, ketçap ile oluşmuş lekeyi yuvarlak hareketlerle silin. Lekenin dağılmasını engellemek için ovmadan yapmaya gayret gösterin. Bastırarak ama ovmadan dış kısımlardan içerilere doğru ilerleyin. Süngerinizi temiz suyla ıslatıp lekeli olan halı bölgesini durulayın. Olabildiğince az su kullanarak bu işlemi gerçekleştirin. Nemli kısımdaki suyu kuru bir beze emdirin ve kullanıma açmadan önce halınızın kuruduğundan emin olun. Halıdan Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar mış sizlerde bu şekilde uygulayarak öğrenmiş olun.

halıdan ketçap lekesi nasıl çıkar

Halıdan Leke Çıkartma Yöntemleri

Leke Çıkarma Yöntemleri

Lekeyi sınırlayabilirsek, dağılmasını önlemiş ve avantaj sağlamış oluruz. Süngerleme yöntemi ile lekelerden kurtulabiliriz. Peki, Leke Çıkarma Yöntemleri nasıl uygulanır? Temiz bez veya havlu parçası ile beraber aerosol ve leke çıkarıcı kullanılır. İlk olarak yere bir bez veya havlu parçası serelim. Giysinin lekeli kısmını bu bezin üzerine gelecek şekilde yerleştirelim. Bu işlemin devamı olarak temiz beyaz bir bezi leke çözücüyle ıslatalım. Lekenin arka kısmından bu bez ile ovalayıp. Burada püf nokta lekenin dışından içe doğru daireler çizerek silelim. Leke alt katmandaki beze geçtikçe bezin başka bir kısmını kullanıp, ovalamaya devam edelim. Leke beze hiç geçmeyinceye kadar ovalamaya devam edelim.

Leke Önleyici Tavsiyeler

Leke çıkarma; lekenin yapısına, kumaş tipine, leke oluşturan maddenin dayanıklılığına ve uygun zaman içinde müdahale edip edilmediğine bağlıdır. Yiyecek, içecek ve diğer yağlı maddeler ile oluşan lekeler sıcaklık ile beraber oksitlenme gösterir ve aynı kabuksuz meyvelerde olduğu gibi kararmaya ya da sararmaya başlarlar. Bu lekelerin çıkarılması çok daha zor hale gelir. Bunun için zamanında müdahale edilen lekelerde, lekeyi çıkarma olasılığı daha fazladır. Yağ bazlı ya da klorlu leke çözücüler kullanılması, su bazlı leke çözücülere göre daha yararlı olabilir. Leke çözücünüzü alırken özellikle bu ölçütlere dikkat etmeniz ve anında müdahale etmeniz, lekeyi çıkarmanızda daha yüksek oranda başarıya ulaştırır. Leke Önleyici Tavsiyeler sayesinde sizlerde tüm lekelerden kurtulabilirsiniz.

Halıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkar? Güzel bir soru. Halıya dökülmüş olan sıvı boya henüz katılaşmamışsa, elinizden geldiği kadar beyaz ya da kağıt bir havlu yardımıyla boyayı alın. Bir çay bardağı su ve çay bardağının yarısı kadar bulaşık deterjanı halıya uygulayın ve 4- 5 dakika kadar bekleyin. Lekenin bulunduğu dış kısımdan içeriye doğru daireler şeklinde bastırmadan ovalayın. Boyanın tamamen çıkması düşük olasılıklıdır çünkü temizlik şirketlerinde bulunan maddeler evde bulunmaz. Eğer boya kurumuşsa düz plastik bir maddeyle ya da ucu körleşmiş bir bıçakla kazıyarak boya lekesini çıkartmayı deneyiniz. Kırıntıları elektrik süpürgesi yardımıyla alın, yine aynı ölçüde su ve bulaşık deterjanı uygulayın ve 5 dakika kadar bekleyin.

Halıdan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar? Bunun cevabını arayanlara; lekeyi çıkartmak için yapılması gereken ilk şey çikolatanın kurumasını beklemektir. Böylece çikolata lekesini çıkartırken daha büyük bir alana yayılması engellenmiş olunur. Kuruması için bir ya da iki saat bekleyebilir, daha kısa süreli bir çözüm arıyorsanız buz torbası yardımıyla kurumasını kolaylaştırabilirsiniz. Kuruduktan sonra sertleşmiş olan çikolatayı halıdan kazıyınız. Ağzı keskin olmayan sert bir nesne –spatula gibi- işinizi görecektir. Süpürgeniz yardımıyla çikolata parçalarını halınızdan alınız. Lekeye ılık su ve deterjan karışımını tatbik ettiğiniz bir bez yardımıyla siliniz. Dışarıdan içeriye olabildiğince yumuşak şekilde yapın. Olabildiğince az suyla halınızı durulayınız. Temiz, kuru bir bezle halınızı kurulayarak işleme son verebilirsiniz.

halı leke çıkartma

Halınızdan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızdan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar? Bunu denemek istiyorsanız; ilk  olarak şarap lekesinin fazlasını almanız gerekmektedir. Bunun için kağıt havlu ya da sünger kullanabilirsiniz. Süngerin lekeyi olabildiğince emmesini sağlayın. Bunu yaparken, lekeyi etrafa dağıtmayın. Bu durumda, leke büyüyecektir. Bunun yerine, lekenin üzerine baskı yapın. Sonra bir bardak ılık suyun içerisine, bir tatlı kaşığı kadar deterjan koyun. Bu karışımı, temiz bir bez yardımıyla halıya uygulayın. Yine lekenin etrafa yayılmamasına dikkat edin. Bu işlemde birkaç kere yapılabilir. Lekeden eser kalmayıncaya kadar deneyin. Sonrasında durulama yapmanız gerekir. Bunun için elinizden geldiği kadar az su kullanın. Duruladığınız halıyı kurulamak içinse, kağıt havlu ya da beyaz bir bez seçin.

şarap lekesi

Halınızdan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza tükenmez kalem lekesi bulaşmışsa, en kısa süre içerisinde müdahale etmenizi öneririz. Çünkü tükenmez kalem lekesi, çok çabuk dağılmaktadır. Ayrıca leke kurumadan müdahale ederseniz, başarılı bir biçimde çıkarma şansınız çok daha yüksek olur. Öncelikle lekeyi, kağıt bir havlu yardımıyla emin. Sonrasında, bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı deterjan koyun. Bu karışımı, temiz bir bez yardımıyla lekeye sürün. Fakat çevreye dağıtmayın. Sadece baskı yapın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekmektedir. Artık leke çıktığında ise sıra durulamaya gelir. En az suyla lekeyi durulamaya çalışın. Fazla su kullanmanız iyi olmayacaktır. Sonrasında ise kağıt havlu ile kurulayın. Halınızdan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?  sorununa yanıtlar vermeye çalıştık.

tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızda kan lekesi meydana geldiyse, ilk yapmanız gereken olabildiğince kanı emdirebilmektir. Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkar? Emdirerek. Bunun için soğuk suyla ıslatılmış beyaz bir bezle, lekenin üzerine bastırın. Adeta tampon yapmaya benzer bu işlemi, birkaç kere tekrarlayın. Bunu yaparken halıyı ovmayın. Yoksa kan etrafa dağılır. Artık beze leke gelmeyene kadar, yapmaya devam edin. Bir bardak soğuk suyun içine, bir tatlı kaşığı deterjan koyun. Karıştırdığınız karışımı, temiz bir bez yardımıyla, lekenin üzerine sürün. Etrafa çok yaymadan olabildiğince temizlemeye çalışın. Sonra kağıt havlu ile halınızı kurulayın. İşlem sırasında halınızı fazla ovarsanız, kan lekesi halınızın elyaf kısmına da geçer. Mümkün olduğunca hafif hareketler yapın.

halıdan kan lekesi nasıl çıkar